Witam Dzi艣 b臋dzie wywiad z  dziennikarko-prezenterk膮 Radia Eska pani膮 Kasi膮 W臋siersk膮.
1 To jak wygl膮da艂a pani droga rozpocz臋cia kariery dziennikarskiej?
  Kiedy艣 wydawa艂o mi si臋, 偶e zosta艂am dziennikark膮 przypadkiem, ale z perspektywy czasu stwierdzam, 偶e w 偶yciu nie ma przypadk贸w. W szkole 艣redniej marzy艂am 偶eby zosta膰 aktork膮 oraz wokalistk膮. 呕ycie szybko jednak marzenia zweryfikowa艂o (zweryfikowa艂a je jeszcze bardziej komisja egzaminacyjna w szko艂ach teatralnych i muzycznych ;)). I trafi艂am na studia psychologiczne. Po roku dosz艂am do wniosku, 偶e zaj臋膰 na psychologii jest tak ma艂o, 偶e mam miejsce na rozpocz臋cie jeszcze jednego kierunku. Zawsze lubi艂am pisa膰 i m贸wi膰, wi臋c pad艂o na dziennikarstwo. Na tych studiach wymagane oczywi艣cie s膮 praktyki, wi臋c zacz臋艂am takie realizowa膰 ju偶 na pierwszym roku. Najpierw trafi艂am do redakcji internetowego dziennika „Polska The Times”, a kilka miesi臋cy p贸藕niej zg艂osi艂am si臋 na praktyki do Polskiego Radia. Mia艂am by膰 tam miesi膮c, a zosta艂am... 5 lat 馃槈 pracowa艂am jako reporterka, potem tak偶e wydawca i prowadz膮ca audycje. A potem przyszed艂 czas na Radio Eska.
2.A co powinna zrobi膰 osoba, kt贸ra marzy o zostaniu dziennikarzem?
 Pr贸bowa膰. Pr贸bowa膰 spe艂nia膰 marzenia. Do tego m贸wi膰, pisa膰, czyta膰 i rozmawia膰 z lud藕mi. Trzeba by膰 przede wszystkim ciekawym 艣wiata, ca艂y czas si臋 szkoli膰 i uczy膰 od tych, kt贸rzy ju偶 troch臋 w tym 艣wiecie siedz膮. Nie ma jednego przepisu na sukces, bo ka偶da droga jest inna, ale trzeba pr贸bowa膰 - je艣li to rzeczywi艣cie jest to, co chcemy robi膰 w 偶yciu.
3 A co ze studiami dziennikarskimi? S膮 konieczne?
 Nie, zdecydowanie nie. Tego zawodu wi臋kszo艣膰 z Nas nauczy艂a si臋 w praktyce. Studia pomagaj膮, ale dziennikarstwo to praca przede wszystkim na 偶ywym organizmie. Nie da si臋 tego nauczy膰 z ksi膮偶ek czy podr臋cznik贸w. Cho膰 oczywi艣cie wykszta艂cenie kierunkowe nie przeszkadza, ale moim zdaniem nie jest niezb臋dne do tego, by pracowa膰 w zawodzie. 
4 Z jakimi b艂臋dnymi wyobra偶eniami na temat pracy dziennikarki spotka艂a si臋 pani najcz臋艣ciej
. Wiele os贸b s膮dzi, 偶e dziennikarze zarabiaj膮 miliony. To oczywi艣cie nieprawda, bo sytuacja na rynku medialnym jest z roku na rok trudniejsza. Spotka艂am si臋 tak偶e z przekonaniem, 偶e nie m臋czymy si臋 za bardzo w pracy i ma艂o czasu jej po艣wi臋camy. Oczywi艣cie - wysi艂ek nie jest por贸wnywalny do pracy w kopalni, na budowie czy wielogodzinnych zmian na sklepowej kasie, ale... nie jest te偶 tak, 偶e nasza praca zajmuje tyle ile (w przypadku radia) prowadzony program czy dy偶ur. Za wszystkim tym stoj膮 te偶 przygotowania, dokumentacja i cz臋sto bardzo przyziemna praca biurowa. 
5 Czy dziennikarz radiowy faktycznie musi mie膰 idealn膮 dykcj臋? Na ile mo偶na to wypracowa膰?
  Dykcja nie musi by膰 idealna, ale musi by膰 馃檪 oczywi艣cie osoby z wadami wymowy nie powinny by膰 z automatu dyskwalifikowane i pozbawiane mo偶liwo艣ci pracy w radiu, dlatego, 偶e w ka偶dej redakcji potrzeba tak偶e tych, kt贸rzy nie zawsze b臋d膮 pojawiali si臋 na antenie. Producenci, reporterzy, wydawcy, programerzy muzyki czy sekretarz redakcji - to dzi臋ki tym ludziom radio brzmi tak jak brzmi i bez nich nie „zagra艂aby” 偶adna antena. S膮 niezb臋dni i cho膰 stoj膮 czasem z ty艂u - to przynajmniej ja - bardzo staram si臋 docenia膰 ich codzienn膮 prac臋. I w takich przypadkach dykcja nie jest warunkiem koniecznym. Przy pracy prezentera to bardzo wa偶ne, bo przecie偶 s艂uchacze musz膮 zrozumie膰 co chcemy im przekaza膰. Ale to mo偶na wy膰wiczy膰. Codzienna praca, kr贸tkie 膰wiczenia logopedyczne i w ci膮gu kilku miesi臋cy mo偶na osi膮gn膮膰 naprawd臋 dobry efekt.
6 Co jest w zawodzie dziennikarki najtrudniejsze? i 
. Dla mnie na pocz膮tku pracy najtrudniejsza by艂a jej organizacja. Dziennikarz cz臋sto sam jest sobie 偶eglarzem, sterem i okr臋tem. A to oznacza, 偶e sam odpowiada za swoj膮 prac臋 i czas jaki na ni膮 po艣wi臋ca. Nikogo nie obchodzi to, 偶e by艂e艣 w pracy od 7 do 16 tej je艣li zadanie nie zosta艂o wykonane. Rozliczani jeste艣my z efekt贸w, a nie z tego ile czasu po艣wiecili艣my na przygotowanie do programu czy zrealizowanie projektu. Trudna jest wi臋c organizacja pracy w艂asnej i oczywi艣cie organizacja swojego czasu. 
7 W zwi膮zku z tym komu by pani  poleci艂a zaw贸d dziennikarza?
Wszystkim, kt贸rzy o nim marz膮. Liczy si臋 pasja, ciekawo艣膰, gotowo艣膰 do pewnych wyrzecze艅, ale i gotowo艣膰 do tego, 偶e kt贸rego艣 dnia kto艣 Nasz膮 prac臋 doceni. Media nie s膮 艂atwym kawa艂kiem chleba, ale daj膮 wiele satysfakcji. Je艣li wi臋c kto艣 rzeczywi艣cie marzy o pracy w tym zawodzie to powinien przynajmniej spr贸bowa膰, 偶eby zderzy膰 swoje oczekiwania z rzeczywisto艣ci膮.


Komentarze

  1. Mnie r贸wnie偶 wywiad si臋 podoba.
    PS.Eska powinno by膰 popraw liter贸wk臋, bo rzuca si臋 w oczy : Dzi艣 b臋dzie wywiad z dziennikarko-prezenterk膮 Radia Edka pani膮 Kasi膮 W臋siersk膮.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. heh przepraszam i dzi臋ki

      Usu艅
    2. Nie ma za co. Swoj膮 drog膮 czasem s艂ucham tego radia, fajnie graj膮, cho膰 nie znosz臋 gdy puszczaj膮 disco polo.

      Usu艅
  2. Bardzo interesuj膮cy wywiad. Zawsze by艂am przekonana, 偶e aby zosta膰 dziennikarzem, studia dziennikarskie s膮 do tego warunkiem koniecznym.

    OdpowiedzUsu艅
  3. Cz臋sto s艂ucham radia i czasem zastanawiam si臋 kto jest po drugiej stronie

    OdpowiedzUsu艅
  4. Zgadzam sie z Pani膮 Kasi膮, nie ma przypadk贸w w 偶yciu :)

    OdpowiedzUsu艅
  5. Ja sko艅czy艂am dziennikarstwo, ale nigdy nie my艣la艂am o tym by pracowa膰 jako dziennikarz ;)

    OdpowiedzUsu艅

Prze艣lij komentarz