Post, który napisała Yaroslava Gres


Drodzy Polacy!

Miałem napisać ten post jutro, bo lecę z powrotem do Warszawy, ale wczorajsza haniebna decyzja naszego jury trochę mnie przyspieszyła. Chcę, żebyście wiedzieli, że my Ukraińcy dajemy wam nie 12 punktów na Eurowizji. Dajemy Ci 100 1000 milionów punktów. Ale najważniejsze, teraz i na zawsze oddajemy Wam nasze serca.

Tym postem chcę wyrazić wdzięczność od każdego Ukraińca za wsparcie.

Chcę, żebyście wiedzieli, że Ukraina nigdy nie zapomni:

Każda rodzina, którą chroniłeś. Mam ogrzewanie. Zostałem nakarmiony Zostałem ułożony na odpoczynek. Oddałeś swój dom, podzieliłeś się tym, co masz.

Każde dziecko, które przyjmujecie w swoich przedszkolach, w swoich szkołach, traktujecie tak, jakby to było Wasze własne.

Każda filiżanka herbaty, każda mała starannie zapakowana kanapka i bułka, którą rozdajesz przez granicę dzień i noc. Dzień i noc poza domem. I tak od prawie trzech miesięcy.

Każda osoba, której pomagasz. Mój tata zgubił się na dworcu kolejowym szukając swojego autobusu. A kiedy ludzie wokół zobaczyli wstążkę na jego kurtce, wszyscy razem zaczęli szukać tego busa i podali kawę i prosili, żeby się trzymać i przytulić, jakby się znali od dawna, jakby byli rodziną. To jest absolutnie bezcenne.

Każda złotówka, którą wpłaciliście na wsparcie Ukrainy. Dzielisz się tak hojnie, tak szczerze. I wczoraj, a dziś znowu i znowu. Nie wiem, co zrobiliśmy, żeby na ciebie zasłużyć.

Każdy rajd, każda demonstracja. Ten ocean ludzi zajmujących stanowisko, ich wsparcie.

Każda ukraińska flaga i wstążka. Które są najważniejsze wszędzie. Co noszą Wasze dzieci, kobiety i mężczyźni, stare babcie i hipsterzy. Które można zobaczyć w hotelach, sklepach, kawiarniach i biurach. Za każdym razem w Warszawie mam ochotę wracać do domu. Nie wiem, jak ci dziękować. A wczorajsza tasiemka na ubraniach Twojej hostessy była piękna. Wszyscy ją zauważyliśmy. Wszyscy ją zdradziliśmy.

Każde ukraińskie słowo. Ja mówię po ukraińsku, ty odpowiadasz po polsku i się rozumiemy. Ale kiedy mówisz: Chwała Ukrainie, a ja odpowiadam: Chwała Bohaterom to szczególne uczucie. Przepełnia mnie tyle wdzięczności i tyle miłości, że brakuje powietrza i słów, żeby to opisać.

Drodzy Polacy. Jesteś najlepszym co mogło nas spotkać w tym okropnym czasie.

Przez całe życie zapamiętamy Twój wkład w zwycięstwo Ukrainy, będziemy uczyć tego nasze dzieci, a one będą przekazywać swoim dzieciom i pisać o tym nowe piosenki, pisać książki, zamieniać się w nowe bajki i legendy, kręcić nowe filmy o tym t i puść występy, oraz otworzy wystawy. Ale to wszystko nadal nie wystarczy, aby ci podziękować.

Drodzy Polacy.

Mówimy dziękujemy.

Kochamy Was bardzo mocno.

Nie zapomnimy.

Nigdy, dopóki słońce świeci, dopóki nasze flagi powiewają.

Dziękuję, Polsko! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz