Chcesz się ze mną skontaktować? Masz temat do wywiadu, lokalne wydarzenie, które warto nagłośnić, a

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

środa, lipca 17, 2024

 Letnia wycieczka do Zamku „Pieskowa Skała” i Ojcowa


W ramach Akcji Lato, 14 lipca br., Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach zorganizował jednodniową wycieczkę dla mieszkańców  miasta do Zamku „Pieskowa Skała”. Ta wyprawa, stanowiąca doskonałą lekcję historii i architektury, zgromadziła wielu entuzjastów pięknych zabytków i przyrody.


 Historia i architektura Zamku „Pieskowa Skała”


Zamek „Pieskowa Skała” to prawdziwy klejnot architektury, w którym przeplatają się style gotycki, renesansowy i barokowy. Zamek został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica, usytuowana na skale zwanej „Dorotką” i będąca częścią szlaku „Orlich Gniazd”. W 1377 roku Ludwik Węgierski przekazał ten zamek rodzinie Szafrańców, którzy byli jego właścicielami do roku 1608. W tym okresie zamek został rozbudowany i przekształcony w typową renesansową siedzibę magnacką.


 Bogactwo wnętrz i filmowa historia zamku


Aktualnie zamek należy do Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki, które eksponują swoje bogactwo w jego wnętrzach. W zamku kręcono wiele znanych filmów, takich jak „Janosik”, „Stawka większa niż życie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Pierścień i Róża”, „Ogniem i mieczem” czy „Pan Wołodyjowski”. Wnętrza zamku są bogato wyposażone w obrazy znanych malarzy oraz inkrustowane i intarsjowane meble, które dodatkowo zdobi porcelana i inne ciekawe eksponaty.


 Pokazy tańców renesansowych


Podczas naszej wizyty trafiliśmy na wyjątkowe wydarzenie - „renesansowe nowinki francuskie”. Teatr Tańca „Terpsychora” zaprezentował na wewnętrznym dziedzińcu i krużgankach scenki rodzajowe oraz pokazy francuskich tańców renesansowych z XVI wieku, wykonując je w epokowych strojach.


Urokliwe otoczenie zamku


Zamek znajduje się w malowniczej okolicy, otoczony bujną endemiczną roślinnością. Do zamku przylega park krajobrazowy z Maczugą Herkulesa, a u podnóża wzgórza znajduje się kompleks pięciu stawów przepływowych założony w XVI wieku. Hodowano w nich karpie, szczupaki i karasie, a w późniejszym czasie także pstrągi tęczowe. Obecnie stawy są ostoją płazów na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.


 Wizyta w Grocie Łokietka


Po zwiedzaniu zamku, nasza 50-osobowa grupa udała się doliną rzeki Prądnika do Groty Łokietka. Ta jaskinia, leżąca około 125 metrów nad dnem Doliny Sąspowskiej, jest największa spośród wszystkich znanych na terenie parku. Ma długość 320 metrów i składa się z kilku korytarzy oraz dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni. Stała temperatura wewnątrz, wynosząca 8 stopni Celsjusza, była idealna w czasie lipcowych upałów.


 Zakończenie wycieczki


Podczas wycieczki pogoda dopisała – było ciepło, ale nie za gorąco, co pozwoliło nam cieszyć się pięknymi widokami Ojcowskiego Parku Narodowego. Po intensywnym zwiedzaniu, nadszedł czas na odpoczynek i posiłek w karczmie BIDA, gdzie serwowano smaczne i obfite dania obiadowe.


 Zaproszenie na kolejne wydarzenia


Już teraz zapraszamy na kolejne punkty w programie Akcji Lato z MOSiR-em. Szczegóły dostępne są na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku. Mieszkańcy Żor mogą spodziewać się wielu interesujących wydarzeń, które pozwolą na aktywne i ciekawe spędzenie lata.


Przeczytaj pełny artykuł ze źródła miasto Żory

Fota Miasto Żory

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz