niedziela, lipca 14, 2024

 Wczoraj odbył się mecz Polska- Niemcy, ja niestety nie oglądałam, bo byłam na spotkaniu z Marią Peszek i koncercie Michała Zabłodzkiego, ale powiedział mi mój przyjaciel Maciek, że Nasi wygrali 3:.2. Maciiek jest nie tylko moim przyjacielem, ale też wsparciem, zawsze mogę na Nego liczyć i On na mnie też, przy rozwijaniu swoich pasji i marzeń

Nietypowe święta: Światowy Dzień Szympansa i  Dzień Rekina


Światowy Dzień Szympansa, obchodzony 14 lipca, jest dniem poświęconym ochronie i zwiększaniu świadomości na temat szympansów. Został ustanowiony w 2018 roku przez Jane Goodall Institute, aby upamiętnić dzień, w którym w 1960 roku Jane Goodall rozpoczęła swoje przełomowe badania nad szympansami w Gombe Stream National Park w Tanzanii.


 Cele i działania:


-Ochrona gatunku: Szympansy, choć blisko spokrewnione z ludźmi, są zagrożone wyginięciem głównie z powodu utraty siedlisk, kłusownictwa i handlu dzikimi zwierzętami. Światowy Dzień Szympansa ma na celu zwrócenie uwagi na te problemy i promowanie działań ochronnych.

Edukacja Organizacje i instytucje zajmujące się ochroną przyrody organizują różnorodne wydarzenia edukacyjne, wykłady, warsztaty oraz projekcje filmów dokumentalnych, aby zwiększyć świadomość na temat biologii, zachowań i zagrożeń dla szympansów.


- Wsparcie dla badań,  Dzień ten przypomina o ważności kontynuowania badań nad szympansami i ich naturalnym środowiskiem, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia tych zwierząt i skuteczniejszej ich ochrony.


- Zaangażowanie społeczności: Wiele inicjatyw w ramach Światowego Dnia Szympansa angażuje lokalne społeczności, promując alternatywne źródła utrzymania, które nie zagrażają środowisku naturalnemu szympansów.


 Dzień Rekina


Dzień Rekinaobchodzony 14 lipca, jest dniem poświęconym ochronie rekinów i zwiększaniu świadomości na temat tych fascynujących, ale często niezrozumianych zwierząt morskich. Rekiny, mimo że są kluczowymi drapieżnikami w oceanach, są narażone na wyginięcie z powodu nadmiernych połowów, degradacji środowiska i zmian klimatycznych.


 Cele i działania:


Ochrona gatunku: Rekiny są kluczowe dla zdrowia ekosystemów morskich, kontrolując populacje innych gatunków i utrzymując równowagę ekologiczną. Dzień Rekina ma na celu podkreślenie znaczenia ochrony rekinów i ich siedlisk.


Edukacja i świadomość: Organizacje ekologiczne, akwaria i muzea morskie organizują specjalne wystawy, wykłady i pokazy filmów dokumentalnych, aby edukować społeczeństwo o różnorodności gatunków rekinów, ich biologii, zachowaniach oraz zagrożeniach, z jakimi się borykają.

Zmiana wizerunku,  Rekiny często są przedstawiane w mediach jako groźne drapieżniki, co prowadzi do strachu i niezrozumienia. Dzień Rekina stara się zmienić ten wizerunek, pokazując rekiny jako niezbędne i fascynujące stworzenia morskie.


Wspieranie zrównoważonego rybołówstwa: Promowanie praktyk zrównoważonego rybołówstwa i wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych jest kluczowe dla ochrony rekinów. Dzień Rekina angażuje społeczności rybackie i przemysł rybny w działania mające na celu zredukowanie niekontrolowanych połowów rekinów.


Badania naukowe Zachęcanie do badań nad biologią i ekologią rekinów jest istotne dla lepszego zrozumienia ich roli w oceanach i opracowywania skutecznych strategii ochrony.




 




5 komentarzy:

  1. Ciekawe fakty, dobrze być świadomym takich rzeczy :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Znalazłaś bardzo fajne ciekawostki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy10:19 PM

    oglądałam mecz z mężem:) o dzien rekina nie wiedziałam:) pozdarwiam Monika F

    OdpowiedzUsuń
  4. Ważnym aspektem jest ochrona ginących gatunków, człowiek za bardzo już zmienił planetę, zabrał przestrzeń, zerwał sporo łańcuchów zależności zwierząt, może uda się jeszcze niektóre z nich uratować.

    OdpowiedzUsuń
  5. Martyna K2:49 PM

    Cudownie, że są obchodzone tak ciekawe dni.

    OdpowiedzUsuń